Медичний працівник (сімейний або дільничний лікар, лікар швидкої медичної допомоги, фельдшер швидкої медичної допомоги, чи у окремих випадках середній медпрацівник фельдшерсько-акушерського пункту) спільно з працівником міліції прибувають на місце події для констатації факту смерті.
До приїзду працівника міліції або прокуратури на місце, медичному працівникові забороняється порушувати обстановку за місцем знаходження покійника, переміщати його, ініціювати такі дії присутнім на місці події особам, у тому числі родичам померлого, а також видавати лікарське свідоцтво про смерть.
У випадку смерті людини за місцем її постійного проживання без ознак насильницької смерті, або підозри на таку, прибулий на місце події медичний працівник у присутності працівника міліції (прокуратури) констатує факт смерті.
При відсутності потреби в судово-медичній експертизі лікарем медичного закладу видається в установленому порядку лікарське свідоцтво про смерть.
Отже, лікар медичного закладу видає лікарське свідоцтво про смерть, якщо:
а) лікар (фельдшер) при виїзді на місце констатував смерть;
б) смерть наступила за постійним місцем проживання померлого;
в) людина, що померла, досягла непрацездатного віку;
г) немає насильницької смерті чи тілесних ушкоджень;
д) за наявності диспансерного спостереження за хворим і його останнього огляду лікарем не більше ніж за місяць до настання смерті (огляд лікарем зафіксовано в медичній документації).
Якщо смерть наступила в стаціонарі медичного закладу, то лікарське свідоцтво про смерть видає лікар патологоанатом після проведення розтину трупа покійного (в окремих випадках судово-медичний експерт).
Обов’язково направляються на судово-медичну експертизу
а) трупи людей з ознаками насильницької смерті (травми, асфіксії, дії крайніх |температур, електричного струму, отруєння, вбивства тощо) або підозри на насильницьку смерть;
б) трупи людей, смерть яких наступила раптово - без обмежень віку (коли смерть настала швидко, зненацька, на фоні видимого, уявного здоров’я від хвороб, що перебігали приховано або розвинулись гостро);
в) трупи людей, смерть яких настала поза місцем постійного проживання;
г) трупи людей, особу яких не встановлено.
У випадку смерті ваших рідних близьких, чи інших осіб у робочі дні просимо звертатися до своїх сімейних чи дільничних лікарів територіальних медичних закладів району.
У випадку смерті у вихідні дні (субота після о6іду, неділя, святкові дні) просимо звертатися у відповідні відділення швидкої медичної допомоги за медичними документами. Ці відділення працюють цілодобово.
3аконність при перевірці обставин смерті людей, прийнятті за такими фактами відповідних процесуальних рішень забезпечується органами прокуратури України.
джерело Народний часопис жидачівщини "Новий Час"
|